Tişört Tarihçesi & Detaylı Bilgiler

Tişört tarihçesi & detaylı bilgiler

Tişört Tarihçesi ve ilginç bilgiler!

Tişört Tarihçesi, ABD Deniz Kuvvetleri’nin (1900 yıllarında), askerlerin soğuktan korunmalarına yönelik üniforma altına, beyaz, oldukça sade tasarlanmış olan iç giyim ürünü olarak kullandı. Mürettebat boynu ve kısa kollu giysiler kullanmış ve üniformanın altında iç çamaşırı olarak giyilmesi amaçlı tercih edilmiş. Çok yakında ise ordu tarafından işe alınan standart yayın topluluğunun bir parçası olarak kabul edilmiş. İkonik ismini “T” harfine benzeyen şekli ile aldı. Liman işçileri, çiftçiler, madenciler ve inşaat tipi işçiler, sıcak havalarda hafif kumaş tercih eden T-shirt’ü de kabul ettiler. (Wikipedia)

Marlon brando'nun “a streetcar named desire” film posteri
Marlon brando’nun “a streetcar named desire” filmi

Ucuz pamuklu ve temizlenmesi kolay olan bu giysiler, anneleri tarafından oğulları için oyun oynadıklarında seçtikleri gömlek oldu.

1920’li yıllara gelindiğinde, “T-shirt” Merriam-Webster Sözlüğü’nde resmi bir Amerikan-İngiliz kelimesi haline geldi. 1950’de, t-shirt’ün tek başına giysi olarak popülaritesi, aktör Marlon Brando’nun “A streetcar Named Desire” filmde giymesinden sonra hızla yükselmeye başladı. Resimde görüldüğü üzere.

Bu tasarımlar arasında bir sürü kumaşın yanı sıra kesim ve stillerde birçok çeşitli seçenekler olarak eklendi. Bu seçeneklere örnek olarak V yaka, kayık yaka, U yaka, sıfır yaka, derin v yaka, polo yaka gibi birçok tarzda tişört modelleri çıktı.

Ne giysem acaba? yazıma bir göz atabilirsiniz! Tüm yazılarımızı görüntülemek için blog sayfamızada bakabilirsiniz!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.